Rozhovor s FoXx

8. září 2016 v 22:09 | MARY |  Rozhovory
Už v čase, keď som tento blog zakladala som vedela, že chcem robiť rozhovory so zaujímavými a inšpiratívnymi blogermi, ktorí si podľa mňa zaslúžia, aby o nich vedelo čo najviac ľudí a tak mám veľkú radosť z toho, že vám dnes môžem predstaviť oficiálne prvý rozhovor s blogerkou FoXx, ktorej blog nájdete na adrese dontsayshh.blog.cz. Dnes sa tu ale nebudem siahodlho rozpisovať, prejdime rovno na rozhovor. P.S. Ak by ste mali aj vy záujem o zodpovedanie zopár otázok, určite sa nezabudnite zapísať tu. P.S. 2: Od zajtra som na 10 dní v Chorvátsku bez wifi, čiže články nebudú pribúdať. Avšak po mojom návrate sa môžete tešiť na články s fotkami a taktiež jedno prekvapenie :)

1. Ahoj, v prvom rade by som ti chcela veľmi pekne poďakovať za to, že si s týmto rozhovorom súhlasila. Začneme asi najzákladnejšou otázkou: odkedy sa venuješ blogovaniu a čo ťa viedlo k založeniu tvojho oficiálne prvého blogu?

Ahoj, já mockrát děkuju za to, žes mě vybrala a na rozhovor jsem se moc těšila ♥ Kdysi dávno na základce měla moje kamarádka blog o simících a takových věcech, bylo to někdy na prvním stupni a já se rozhodla, že to taky zkusím a založila jsem si oficiálně svůj první blog. Pamatuju si, že jsem nemohla vymyslet adresu, a tak jsem tam dala své jméno a příjmení. Byl to blog o tom, jak vést blog... No zkrátka něco šíleného, design naprosto hrozný a ještě v adrese moje jméno. Když si to teď představím, tak se sama sobě směju. Potom jsem měla taky blog o sims a pak následovaly celebrity.

2. Skús čitateľom predstaviť seba a svoj blog. Pokojne sa môžeš rozpísať.

Začnu spíš blogem, to mi jde lépe. Můj blog je svým způsobem takovým odkladištěm grafiku :D Protože mě nebavilo přidávat věci jen na deviantart a chtěla jsem mít takové oficiálnější místečko, tak jsem založila dontsayshh. Původně se jednalo o tumblr, kam jsem přidávala návody na grafiku a podobné věci, potom už jsem neměla tolik času a docházely mi nápady, tak jsem se rozhodla, že se nechci toho konceptu vzdát a založila blog se stejným názvem. Mělo by to být útulné místečko, kde si odpočinu, občas něco přidám a ostatní se můžou kouknout, co jsem splácala. Upřímně o sobě vůbec neumím mluvit, ani v realitě. Řekla bych, že jsem celkem bláznivá holka, co chtěla vždy dělat grafiku a sen se jí splnil? To by asi šlo. Nejspíš bych o sobě řekla, že jsem grafička, ale dlouho jsem se tak nepovažovala, dokud jsem neskončila s dailysmiley. Ráda tvořím, píšu, fotím a celkově mě to táhne ke kreatvním věcem, ale nejvíc u mě vede grafiku, kterou dělám už od základní školy a neuvěřitelně mě baví.


3. Ako sa zrodil nápad venovať sa grafike?

Přímo okamžik, ve kterém bych si řekla, že chci být grafikem, si nepamatuju. Jednoduše jsem stáhla photofilter a něco málo zkusila, nejspíš proto, že jsem nechtěla mít na blogu jenom pozadí, ale i záhlaví, které bych si udělala sama. Pamatuju si, že můj první výtvor bylo modré pozadí a přes to byly modré brushe listů. Je to ale už hodně dávno a přímo k pořádné grafice jsem se dostala až když jsem si stáhla photoshop. Můj první design byl s Avril Lavigne a byl otřesný... po určité pauze jsem se stala spoluadminkou na blogu o Miley a začala jsem tam i dělat designy, to bylo už dost let od doby, kdy jsem udělala první malý kousek grafiky a tehdy nejspíš začala moje opravdová "grafická cesta".

4. Skús popísať ako prebieha proces tvorenia designu, koľko ti asi zaberie času, či máš pri ňom nejaké špeciálne rituály, prípadne či při ňom počúvaš nejakú zaujímavú hudbu.

Začíná to tak, že se kouknu na objednávku (pokud nedělám design jen tak, to hledám zkrátka fotky), s kým je a pak hned na fotky. Když se mi fotky líbí a vyloženě si z nich umím design rovnou představit, tak je ořežu a začnu na designu pracovat. Dočtu objednávku, abych věděla, co tam člověk chce a co ne a potom si třeba najdu písničky té osoby, pokud nějaké má, a nebo si pustím nějaké své oblíbené, které zrovna poslouchám. Vždy se snařím udělat nejdřív stránku s pozadím, dát tam hlavní fotku a barvy, abych měla základní rastr, potom přidám do záhlaví navigaci a pak texty. Pak vložím ještě fotky do pozadí, abych věděla, jak všechno rovnat a nebyla překrytá třeba hlava. Když jsem s tím spokojená, tak začínám s dalšími věcmi - různými čtverečky, kolečky, které pak odkazují na galerii, projekty dané osoby a jiné věci. Následně do volného místa přidám název blogu a třeba další texty, které tam jenom dotváří efekt. Jako poslední dělám efekt světel (světlejší místa) a přidávám má oblíbená diamantová srdíčka (někdy bublinky a jiné věci). Pokud mám tohle vše hotové a jsem s tím spokojená, tak ještě dodělám menu a design je hotový. Nic moc speciálního nedělám, když mám nápad, tak si ho třeba nakraslím a potom se na to doma podívám a snažím se podle toho tvořit, ale většinou si tam věci udělám stejně podle sebe. U každého designu záleží, jak se mi do toho chce, jestli mi to jde od ruky, jestli jsem dobře vybrala barvy a třeba i rozložení a pokud se to sejde a vše je podle plánu, tak mám design třeba do dvou hodin hotový. Dřív jsem byla schopná ho udělat klidně se vším všudy za čtyřicet minut, ale to bylo opravdu jednoduché designy a navíc jsem na to měla paradoxně i o dost víc času a mohla jich udělat několik za den, což teď už bohužel nejde, jelikož mám školu, práci a věci kolem. Teď jsem celkem spokojená, když udělám dva designy týdně a někdy i to je moc, protože na nich pracuju opravdu dlouho, ladím detaily a potom si hraju i s bonusy a dalšími věcmi.

5. Premýšľala si niekedy nad tým, že svoje designy spoplatníš?

Přiznám se, že jsem nad tím přemýšlela, snažila jsem si třeba rozvrhnout, kolik bych za design chtěla a jestli bych byla schopná si udělat ceník atd. Grafiku ale dělám pro radost a i když vím, že by si třeba někdo design i zaplatil, tak by mě to moc svazovalo a musela bych myslet na to, že to má ten člověk zaplacené a třeba by mě to pak ani nebavilo. Navíc bych si musela udělat živnostenský list a designy fakturovat a přiznávat daně, což by pro mě nebylo složité, ale takhle je to pro mě koníček a potom by to byla práce a nevím, jestli bych chtěla, aby se z toho práce stala.

6. Je nejaká grafika, ktorej tvorbu obzvlášť miluješ a naopak nejaká, ktorú moc neobľubuješ a máš s ňou problém?

Vždy jsem se specializovala spíše na designy. Když jsem byla mladší, tak mi vůbec, ale vůbec nešlo menu. Design se mi ve výsledku líbil, ale to menu mi to strašně kazilo - proto jsem dělala designy, kde menu nebylo. Nakonec jsem si k tomu ale našla cestu a myslím, že teď mi jde všechno, i když třeba menší grafiku pořád nemusím a někdy dělat bonusy je utrpení, nemluvě o popiscích do menu... Vždy jsem ale věděla, že mám radši menší designy a zůstala jsem u nich doteď.

7. Máš nejaké obľúbené grafičky/grafikov, ktorých tvorbu obdivuješ? Ak áno, akí to sú?

Když to vezmu tak, kdo mě v minulosti hodně ovlivnil, tak by to byla Sára, ralph, Siusen a spousta dalších lidí, ale od určitého okamžiku si uvědomíte, že nechcete dělat grafiku jako někdo jiný, ale chcete mít svůj styl a doufám, že se mi to povedlo a když se někdo na moje designy podívá, tak je pozná. Dnes se určitě také najdou grafici, které mám ráda, třeba Andie je úplně zlatíčko, Naya, Bea, kterou znám už strašně dlouho, Beb a opět spousta dalších lidí.

8. Skús vybrať tri svoje designy, na ktoré si najviac hrdá.

Troufnu si říct, že jsem hrdá na všechny. Ať už je to nějaký starý, který je na dnešní poměry naprosto hrozný, či nejnovější, který se všem líbí. V každém je kousek mě a kdybych je neudělala, nebyla bych tam, kde dnes jsem. Ve složkám mám na 400 designů, samozřejmě jsem jich udělala třeba víc, ale ty už se nedochovaly, a vybrat pouze tři by bylo těžké, protože doba se mění a ty, které mi připadaly dobré třeba před dvěma roky, bych teď už nevybrala. Ale řeknu třeba tyto:


Na ten s Hailey jsem pyšná asi nejvíce, nevím proč, ale strašně se mi líbí, i když se mi nelíbil v průběhu, ani když jsem ho dokončila... Potom ten se Selenou mám ráda, protože tenkrát jsem měla styl bez ohraničení a dnes bych takový nejspíš už nevytvořila a celkově jsem ho měla ráda. Většině lidí ale ale líbí úplně jiné designy a ty se pro změnu zase moc nelíbí mě.

9. Poslednú dobu sa stalo blogovanie veľmi populárne, vzniklo veľa nových blogov a tak je konurencia celkom silná a je ťažké prísť s niečím novým a originálnym. Kde hľadáš svoju inšpiráciu ty?

Jsem tu už dlouho a tohle zase tolik nevnímám. Lidé přicházejí a odcházejí a někdy si říkám, že jsem možná na blogování už moc stará - to samé jsem si říkala, i když mi bylo šestnáct :D Ale samozřejmě třeba v grafice je to těžké, když člověk příjde nově a chce začít dělat designy a věci kolem toho. Rozhodně je to ale dobře, protože poslední dobou se mi zdálo, že tu grafici chybí. Co mě ale mrzí je to, že kolikrát nacházím lidi, co kopírují prvky, naschvál seberou písma, rozložení a potom koukáte na design, který třeba vznikl z toho vašeho. Zamrzí to, ale neřeším to. Už několikrát jsem říkala, že jsem pozitivní člověk a pokud někdo nemá na to, aby si vymyslel svůj styl, začal dělat věci, které budou jeho, tak to je jeho problém, ne můj. Snažím se lidi spíše podporovat... Inspiraci beru všude kolem sebe, kolikrát se mi stane, že mě nakopne obálka časopisu, na které jsou zajímavé fotky, reklama v metru nebo kouknu na nějakou fotku a představím si design. Taky moc nevnímám "popularitu". Jednou mi kamarádka řekla, kde mě vidí v žebříčku blogu (ano, zní to vtipně) a já jsem si tak vůbec nepřipadala. Od určité doby vám prostě nepůjde o návštěvnost, ale spíš o to, aby vás to hlavně bavilo.

10. Ako vnímaš konkurenciu? Prekáža ti alebo ťa skôr motivuje k lepším výsledkom?

Nevidím důvod, proč by mi to mělo překážet. Mám ráda konkurenci, člověk potom má možnost dokázat, co v něm je a v určitém měřítku je to i zdravé. Nejspíš by mě nebavilo být jediným grafikem na blogu, z toho by mi asi brzo začalo hrabat. Spíš mi vadí lidé, co kopírují můj styl, i když třeba ne do puntíku, tak je to v tom vidět. Potom mi je to celkem líto, nechtěla bych být člověk, co třeba za pár let bude tvořit ve velkém a vědět, že to vlastně není zcela můj styl. Každopdáně se ráda koukám na práce ostatních, nabíjí mě to energií a ráda se kochám, kdo by ne.

Ostatné designy od FoXX si môžete pozrieť na jej Deviantarte.
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bea Bea | Web | 10. září 2016 v 16:30 | Reagovat

♥ ♥ ♥ FoXx je pomalu jako legenda  :) strašně dlouho s námi a my jsme rádi :) je naší inspirací a to určitě mluvím za víc lidí :)

2 Nikki Allen Nikki Allen | Web | 11. září 2016 v 21:15 | Reagovat

To je skvělý rozhovor :)

3 bcup♡ bcup♡ | Web | 16. září 2016 v 17:41 | Reagovat

já o foxx třeba nikdy neslyšela, heh, každopádně zajímavej článek. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama